Tekturowe tuby – chód w kierunku trwałości

Mamy XXI stulecie tudzież zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje multum kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna wyrób odpadów nieulegających biodegradacji, brak odpowiedzialnego zarządzania odpadami i recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu historia w BBC News… spis ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero ostatnio (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy zwracać uwagę na nasze środowisko a rozpoznawać ocenić prestiż człowieka a jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są bezustannie w toku. Jednak wśród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, ażeby zniżyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów oraz zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego też produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego spośród recyklingu są oczywistym wyborem, jaki przypadkiem http://www.zuchowicz.eu zastąpić różne niezrównoważone i kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne natychmiast od momentu jakiegoś czasu, od chwili lat 50. ubiegłego wieku, i okazały się tanie natomiast przyjazne gwoli środowiska.

Obecnie tektura jest wykorzystywana w wielu branżach, od czasu opakowań po budownictwo, a jest zwłaszcza znana ze swojej wytrzymałości a integralności strukturalnej, a dodatkowo umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem gwoli przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się do recyklingu – może egzystować jeszcze raz wykorzystana względnie poddana recyklingowi w stosunki od potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość i sztywność – artyzm do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, żeby nadawały się aż do różnych zastosowań w budownictwie zaś przemysłowych operacjach nawijania. W układy od czasu zastosowania tudzież funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie natomiast tuby mogą egzystować zaprojektowane tak, aby otrzymać http://www.kacperek.eu nieodzowny rozmiar, wigor oraz integralność w celu wielu zastosowań przemysłowych zaś budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku aplikowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to z faktu, że hart papieru ulega pogorszeniu u dołu wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego używanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, na skutek ogromnie wydajnej zaś pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy aktualnie w stanie produkować tekturowe tuby, które są celowo zabezpieczone nim przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na wykorzystanie tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność a wigor strukturalną, które spełniają wymagania natomiast pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują w tym momencie szerokie http://www.wyroba.eu używanie w projektowaniu tymczasowych czy też półtrwałych konstrukcji, takich podczas gdy przestrzenie wystawiennicze oraz rozrywkowe, domy, schroniska, zaś nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od czasu lat 50-tych XX wieku, głównie do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są dodatkowo tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów oraz podobnych konstrukcji.

Chociaż chwilowo dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane aż do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na wybór ich recyklingu natomiast zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów oraz rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co prawdopodobnie zapewnić budowę tanich i zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie zaspokoić światowe potrzeba posiadania na tanie budownictwo mieszkaniowe natomiast konstrukcje.

Related Posts